logo GoldenTech

Budowa turbosprężarek

Turbosprężarka gazowa jest urządzeniem stosunkowo prostym w budowie, lecz precyzyjnie wykonanym z wysokozaawansowanych technologicznie materiałów.

Turbosprężarka wykorzystuje energię gazów wydechowych silnika do podniesienia ciśnienia powietrza podawanego do komór spalania. We współczesnych silnikach sprężone powietrze przed wprowadzeniem do silnika schładzane jest w dodatkowej chłodnicy powietrza (intercooler), celem zwiększenia gęstości. Zwiększona w ten sposób do maksimum ilość cząsteczek tlenu w jednostce powietrza, skutkuje poprawą warunków spalania wtryskiwanego paliwa, a co za tym idzie wzrostem mocy, momentu obrotowego oraz „elastyczności” silnika.

Budowa turbosprężarekZasadniczym elementem turbosprężarki jest zespół wirujący składający się z wałka z kołem turbiny (napędowym) po stronie spalin, oraz kołem kompresora po stronie sprężanego powietrza. Całość zespołu wirującego utrzymywana jest w korpusie centralnym za pomocą łożysk hydrodynamicznych oraz łożyska oporowego. Przez środek korpusu prowadzony jest olej z układu smarowania silnika którego zadaniem jest utrzymywanie klinów olejowych w systemie łożyskowania, oraz odprowadzanie ciepła. Po obu końcach zespołu wirującego znajdują się olejowe pierścienie uszczelniające, oraz odrzutniki oleju, tworząc uszczelnienia labiryntowe zabezpieczające przed wydostawaniem się oleju na koła.

Niektóre modele turbosprężarek posiadają dodatkowe kanały do połączenia z układem chłodzenia cieczą silnika.
projekt: Felix Studio
Copyright © GoldenTech